Profilaktyka w prostacie

Nie istnieje w praktyce profilaktyka przerostu prostaty rozumiana jako całkowite zapobieganie temu zjawisku. Procesy związane z nadmiernym wzrostem gruczołu krokowego pojawiają się masowo u mężczyzn po 50. roku życia praktycznie bez żadnego schematu – u wszystkich tak samo. W czasie autopsji mężczyzn, którzy zmarli z różnych przyczyn w wieku ponad 70 lat w 80-90% procentach wypadków wykrywa się objawy przerostu a nawet bardzo często łagodnego raka. Nie jest to jednak powód by całkowicie zaniechać wszelkich działań mających uchronić męską populację przed negatywnymi efektami omawianej przypadłości.

Naukowcy zauważyli, że osoby o niskim poziomie cholesterolu w krwioobiegu generalnie lżej przechodzą choroby prostaty. Dlatego w celu złagodzenia dolegliwości wywoływanych przez zbyt duże stercze warto jest wybrać dietę niskocholesterolową. Jej podstawą jest odrzucenie tłuszczów wysokonasyconych i cukrów prostych. Zniknąć z jadłospisu muszą więc wszystkie ciastka, cukier w herbacie, smalec, potrawy przygotowywane na głębokim tłuszczu, wieprzowina i przede wszystkim dostarczyciel czystego cukru – alkohol. Zwłaszcza wysokoprocentowy. Bardzo ważne jest też obniżenie ilości zjadanej soli. Zasady profilaktyki żywieniowej wskazują także na pozytywne działanie witamin rozkładających tłuszcze (A, C, E) oraz błonnika, który pomaga usuwać z organizmu odpady procesu przemiany materii.

Właściwa dieta nie uchroni jednak mężczyzn w starszym wieku od problemów z prostatą. Ważna jest również profilaktyka rozumiana w inny sposób – wczesne wykrycie zmian chorobowych. Elementem opóźniającym postawienie prawidłowej diagnozy, a właściwie jakiejkolwiek diagnozy, jest wstyd pacjenta w połączeniu z bagatelizowaniem objawów. Powoduje to, że mężczyźni zgłaszają się do lekarza w późnym stadium choroby kiedy konieczne jest leczenie operacyjne. Dzieje się tak pomimo faktu, że badanie prostaty jest wyjątkowo proste, szybkie i bezbolesne. Polega ono na dojściu lekarza per rectum do prostaty pacjenta i proste zbadanie jej palcem. Badanie to wskazane jest raz do roku u wszystkich mężczyzn, którzy przekroczyli wiek 45 lat.

W profilaktyce równie ważne jak zapobieganie, które w tym wypadku przynosi wątpliwe efekty, jest wczesne wykrycie choroby. Dlatego podstawowym elementem profilaktycznym powinno być właśnie regularne poddawanie się prostemu badaniu prostaty przynajmniej raz do roku.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, masz jakieś pytania to napisz komentarz, lub zamieść linka na swojej stronie, lub też wyślij znajomemu. Podziel się wiedzą.

One Response to “Profilaktyka w prostacie”

  1. Don Kiszot says:

    A czy możliwe jest jakieś miarodajne badanie inne niż “per tyłek”? Bo wcale mi się to nie podoba… USG nic nie pokaże?

Leave a Reply

Powered by WordPress | Free T-Mobile phones at BestInCellPhones.com. | Thanks to Verizon Wireless, Facebook Games and The diet solution