Co to jest prostata?

Prostata czyli gruczoł krokowy lub inaczej stercz to nieparzysty narząd o cechach zarówno mięśnia jak i gruczołu. W jego budowie wyróżniamy dwa płaty – lewy i prawy – połączone Węziną. Czasami występuje także płat środkowy. Kształt gruczołu krokowego można porównać do kasztana jadalnego czyli spłaszczonego stożka. Prostata otoczona jest torebką z mięśni gładkich (kurczących i rozluźniających się niezależnie od woli człowieka), które kurczą się w czasie ejakulacji.

Miejscem prostaty w organizmie jest środek miednicy mniejszej, zaraz pod spodem pęcherza moczowego. Przez centralną część gruczołu krokowego przebiega część cewki moczowej co jest główną przyczyną występowania problemów z niemożnością oddawania moczu lub brakiem kontroli nad tym zjawiskiem kiedy prostata ulega przerostowi. Prostata ma kapitalne znaczenie dla układu rozrodczego mężczyzny. Wytwarza ona lepką zasadową ciecz, która nadaje zapach i konsystencję spermie. W tej zasadowej cieczy zawieszone są plemniki i w niej wydostają się z organizmu mężczyzny w trakcie stosunku.

Gruczoł krokowy przylega w swojej tylnej części do odbytnicy. Ten fakt wykorzystywany jest w diagnostyce do prowadzenia badań per rectum. Ucisk w tej okolicy może być odbierany przez organizm jako silne parcie na mocz.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, masz jakieś pytania to napisz komentarz, lub zamieść linka na swojej stronie, lub też wyślij znajomemu. Podziel się wiedzą.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Free T-Mobile phones at BestInCellPhones.com. | Thanks to Verizon Wireless, Facebook Games and The diet solution